YOZGAT YURT-AY

Biz Birlikte Güçlüyüz…

Helal Sana YURT Sendikaları

YURT – Sendikaları her zaman Üyelerinin yanında

YURT Sendikaları olarak Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışan üyelerine yönelik MOBBİNG Şikayet Başvuru Formunu faaliyete geçirerek Türkiye tarihinde ve Sendikacılıkta bir ilke imza atmıştır.

 

Sevgili Üyelerimiz ve çok kıymetli dostlar; YURT Sendikaları her daim büyük YURT ailesinin yanında olmuş ve olmaya da devam edeceğiz son yıllarda zaman zaman kişi/kişiler veya Kamu Kurumlar tarafından bazı itamlar ve hakaretlere maruz kalan üyeleri için MOBBİNG Şikayet Başvuru Formu oluşturmuştur.

 

Kimler MOBBİNG Yapıyor?

Üstler/amirler tarafından. Eşitler/ İş arkadaşları tarafından. Astlar tarafından.

 

MOBBİNG Davranışlarından Hangileri Uygulanmaktadır?

Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışanlara olumsuz eleştiri/ bağırma/ azarlanma. Sürekli olumsuz eleştirme. Sözlü tehditler (İşten atma, soruşturma açmak). Yasal izinlerin gerekçesiz olarak verilmemesi. Jestler/ bakışlar/imalar ile küçümseme. Mesai arkadaşlarının konuşmaması/dedikodu. Sürekli yokmuş gibi davranma. Psikolojik sorunlar varmış gibi davranma. Dini veya siyasi görüşlerle alay etme. Özel yaşamla ilgili alay etme. Görev tanımım dışında işler yaptırma. Özgüvenini etkileyen işler yaptırma. Gerekli eğitimlere göndermeme. Kararların sürekli sorgulanması. Cinsel talep nedeni ile Mobbing. Önemli görevlerin verilmemesi. Çeşitli Lakaplar takılması. Özründen dolayı küçümsenme. Sürekli takip edilme. Diğer çalışanların kışkırtılması. İş yükünün arttırılması. Gereksiz disiplin cezaları verilmesi. Sürekli tutanak tutulması Sürekli soruşturmalar açılması. Sürekli görev yerinin değiştirilmesi. Cinsiyet ayrımcılığı. Sürekli olarak geçici olarak görevlendirilme. Hafif şiddet uygulanması. Giyim tarzına karışılması. Küfür ve hakaret.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar/ İspatlama.

Yaşadığınız sorunlar/İddiaların ispatlanması gerekmektedir. İddialarınızın aşağıdaki unsurlarla birlikte desteklenmesi gerekmektedir.

Bu Nedenle;

 

  1. Yazılı belgeler (resmi yazılar, kararlar, tutanaklar, raporlar vb.),
  2. E-mail yazışmaları,
  3. Sosyal Medya yazışmaları (WhatsApp, Facebook, İnstagram vb. yazışmaları),
  4. Yasal Kamera kayıtları/Çekimler (Gizli çekimler kişilik hakkına girmektedir.)
  5. Tanıklar (Şahitler),
  6. Doktor/Hekim raporları,
  7. Günlükler (Yer, tarih, saat, ve “…..” söylenenler olduğu gibi not tutulmalıdır.

 

Bu notlar ikincil delil niteliğindedir.)

 

Bizde Yozgat YURT – Ay Derneği olarak YURT – Sendikalarının bu güzel ve olumlu çalışmasını destekliyor ve her zaman yanlarındayız.

 

Yozgat YURT – Ay Derneği

Basın Bürosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir